Začít žít ve Francii s Francouzem, ke všemu požitkářem, pro mě nebyla, co se týče vaření, žádná sranda. Francouzští labužníci si potrpí na kvalitní (nejlépe domácí) teplou stravu v několika chodech 2 x denně. Já tomu říkám „předkrm“, „zákrm“, „dokrm“ a samozřejmě nesmí chybět dezert a káva. Před večeří ještě ideálně malé apero, přece je fajn navnadit naše chuťové buňky. Jinak řečeno, že jestli chcete uspět v boji s tchýní, švagrovou či výbornou kuchařkou ze sousedství, z kuchyně už nemáte šanci se odlepit. Jestli vás zaráží množství chodů a myslíte si, že to přece nemůžou všechno sníst, tak vás můžu ujistit, že opravdu můžou. Na rozdíl od nás jedí malé porce a díky tolika chodům si zajistí pestrý jídelníček. Obohatil se tedy i ten můj, co si budeme povídat, jíst šneky a mořské potvory (hlavně ústřice) jsem se naučila až tady!
Na mé cestě za zdravím, jsem byla překvapena zjištěním, že podle Světové zdravotnické organizace, 2 biliony populace má nedostatek jódu v těle.
Věděli jste, že jód má protirakovinné, protiplísňové, protivirové a antibakteriální účinky?
Že je spojitost mezi nedostatkem jódu v těle a rakovinou prsu?
A nejen tou, také rakovinou žaludku, rakovinou štítné žlázy,
rakovinou vaječníků, rakovinou dělohy či rakovinou prostaty.
Dále s autoimunním onemocněním štítné žlázy, hypotyreózou, fibrocystickým onemocněním prsů, ADHD (porucha pozornosti s hyperaktivitou), chronickou únavou, fibromyalgií.
Bohužel, v dnešní době je jód z těla vytlačen toxiny a pesticidy. Jsme také vystaveni mnoha chemických látkám, které inhibují vazbu jódu v těle (např. bromid, fluorid, chlorid). Ale právě doplněním jódu ve správném množství zvýšíme vylučování těžkých kovů v moči (např. olova a rtuti, fluoridu, bromidu a derivátů chloridu). Tím dochází k detoxikaci.
To je velmi důležité, protože brom, fluorid a chlorid jsou toxické halogenidy, které si navzájem konkurují v absorpci a vazbě na receptory v těle.
Podle Dr. Brownsteina narušuje brom schopnost štítné žlázy i dalších orgánů využít jód. Kvůli své vlastnosti narušovat vázání jódu v těle, jsou brom a fluorid známé jako „goitrogeny” narušující funkci štítné žlázy. Brom, známý karcinogen, se může také vázat na jódové receptory v prsu. Ženy s rakovinou prsu mají mnohem větší množství toxických halogenidů bromu a fluoridu ve srovnání s ženami bez rakoviny prsu. Ženská prsa jsou hlavními místy pro skladování jódu. Udržení adekvátní úrovně jódu je nezbytné k zajištění správně fungující štítné žlázy a normální struktury prsů, a všech žláz po celém těle.
Při studii na zvířatech byly, při existujícím jódovým deficitu, prokázany problémy s nadledvinami, brzlíkem, vaječníky, hypotalamem a hypofýzou, stejně jako s celým endokrinním systémem.
Pro zajímavost, vaječníky mají vedle štítné žlázy druhou nejvyšší koncentraci jódu v těle.
Jestliže máte nevyvážený hormonální systém, je možné, že je na vině nedostatek jódu v těle!
Radioaktivní jód používaný v mnoha lékařských postupech (jako např. vyšetření magnetickou rezonancí s aplikací kontrastní látky) problém nedostatku jódu ještě více zhoršuje.
Jak tedy zvýšit přísun jódu do těla?
Jednak z potravy jako jsou mořské řasy, mořské plody či třeba jodizovaná sůl, nebo můžete použít Lugův roztok.
Doplníte-li jód do své stravy, zaktivizujete tím svůj imunitní systém a antioxidační procesy v těle.
Znáte přeci ten slastný pocit, když přijedete k moři, kde je jódem nasycený vzduch, voda i strava, a hned je vám lépe…
Vive la mer ! Vive l’iode !
Vaše jedna z vás, Onkokráska Regina
Reference:
https://www.naturalmedicinejournal.com/journal/2014-06/iodine-and-cancer
http://www.breastcancerchoices.org/iodine.html
https://www.who.int/nmh/iodine/en/
https://naseveru.org/2018/11/09/jod-potlacovane-vedomosti-ktere-mohou-zmenit-vas-zivot/
https://www.receptyprimanapadu.cz/zdravi/lecitel-jaroslav-zajicek-jod-na-anginy-i-rakovinu/