Proč má Onkokráska v logu pampelišku

Proč má Onkokráska v logu pampelišku ?

Smetánku lékařskou, neboli pampelišku lékařskou, všichni dobře známe. Roste na loukách a její žluté květy zaplavují městečka a vesnice. Na naší zahradě ji máme také a za to jsem moc ráda nejen já, ale i naše včelky.

Pro spoustu lidí je možná pampeliška považovaná za plevel, ale mě děsně baví.

Věděli jste, že pampeliška je také nesmírně zdravá rostlinka s chlorofylem, alkaloidy, éterickým olejem, inulinem, taninem, sacharidy, minerálními soli, provitamíny A, vitamíny B a C  (joo vitamíny ,ty my sakra potřebujeme) a dá se vlastně celá sníst?

Vezmeme to pěkně od kořene. Nedávno jsem četla, že kanadští vědci, nazvali pampeliškový kořen za zázračný lék na rakovinu. No nezní to krásně ?!

Kéž by to bylo tak jednoduché… 

Kořen pampelišky se dá dnes již snadno koupit. Můžete si ho také sami vykopat někde v nejméně znečištěné přírodě, nebo na vaší zahrádce a nasušit. Někdo ho dokonce doporučuje upražit, umlýt například v mlýnku na kávu a pít ho místo kávy. Já, když mám chut udělat svým játrům radost, dávám si hrnek  vývaru z kořene třikrát denně před jídlem.

Zelené listy se zase pěkně hodí do salátu nebo si z mladých lístků můžete připravit špenát. Ale pozor, pro někoho může být jeho chut příliš výrazná, proto doporučuji namíchat třeba právě se špenátem.

Z květu určitě znáte pameliškový med (nebo spíše hustý sirup). Je výborný při kašli.

A už nám zbyl jenom stonek, pěkně křupavý a hořký. Ten se doporučuje jíst v době květu. Pro nás, milé onkokrásky, ale i pro naše kolegy cukrovkáře, pomáhá sníst až 10 stvolů denně pro snížení hladiny cukru v krvi. Je účinný také k bezbolestnému rozpouštění žlučníkových kamenů a reguluje činnost žlučníku a jater. 

Ještě na závěr malé připomenutí, při jakých zdravotních problémech můžeme na pampelišku vzpomenout; při nedostatku nebo pro navýšení příjmu vitamínu C, při potřebě zvýšit vylučování žluče, při detoxikaci, působí jako diuretikum, pomáhá při zácpě, podporuje trávení a pro získání energie .

Určitě si každá z nás najde v pampelišce to, co pro své zdraví potřebuje nejvíce. A pakliže máte přeci jen pochybnosti, neváhejte oslovit svého onkologa !!!

Tak na zdraví… !!! (připíjím svým hrnkem)

Vaše jedna z vás, onkokráska Regina

You may also like